Ze słowem pisanym bardzo mi po drodze, gdyż uwielbiam pisać. A ponieważ niewinny kwiat owocu nie wyda, piszę różne teksty, by smakować różne formy wyrazu, poszukiwać swojego stylu i w słowie pisanym – zarówno w treści jak i formie – wciąż się doskonalić. Ku swojej i Czytelników przyjemności. A oto moje publikacje.
Jak dotąd, napisałam kilkaset (dokładnie nie zliczę, ale może być nawet 600, a może i więcej 🙂 ) różnych tekstów: literackich, dziennikarskich, publicystycznych, blogowych, popularnonaukowych i naukowych (w tym m.in. napisałam i obroniłam pracę doktorką).
Współpracowałam z kilkoma redakcjami, w tym z Panaceum, Służbą Zdrowia, Dziennikiem Łódzkim, Gazetą Polską Codziennie, Ziemią Łódzką. Z niektórymi współpracuję nadal.
Mam na swoim koncie 7 blogów, 3 książki (“Chimera”, “Przemiany” i “Życie niedokończone”) oraz kilka rozdziałów w pracach zbiorowych.
W ramach współpracy z Radiem Lódź opowiadałam też o historii medycyny w cyklu “Bez znieczulenia. Historia medycyny w Pigułce“, którą to audycję prowadziła red. Dorota Matyjasik Przez dwa lata udało nam się nagrać pond 50 różnych odcinków.
Byłam również organizatorem i kuratorem dwóch wystaw z historii medycyny oraz kilku spotkań, jako że historia medycyny była swego czasu przedmiotem moich badań naukowych i do dziś jest moją pasją.
Aby nie być gołosłowną, poniżej zamieszam moją bibliografię (tylko wybrane tytuły!).
Książki literackie
- Chimera (zbiór opowiadań), Łódź 2018
- Przemiany (tomik wierszy), Łódź 2011
- Życie niedokończone (tomik wierszy), Gdańsk 2003
Rozdziały w książkach (wybrane)
5 rozdziałów w pracy zbiorowej “Dzieje medycyny w Polsce. Tom 2: lata 1914-1944” wydanej przez PZWL pod red. prof. W. Noszczyka.
Rozdział pt. „Szczepionka na raka szyjki macicy” – skuteczna profilaktyka czy płonne nadzieje na fali medialnego zagrożenia?, opublikowany w pracy zbiorowej “Ryzyko biomedyczne” pod red. prof. M. Gałuszki.
Rozdział pt. “Psyche i Soma w twórczości naukowej Maurycego Bornsztajna – perspektywa historyczno-medyczna, opublikowany w pracy zbiorowej pt. Człowiek chory. Aspekty biopsychospołeczne” pod red. k. Janowskiego i M. Artymiak.
Cykle artykułów
- “Łódź Medyczna Historyczna” – cykl artykułów dotyczących dziejów medycyny łódzkiej, opublikowany w “Dzienniku Łódzkim”.
- “Czytamy klasyków medycyny polskiej” – cykl zagadek historycznych-medycznych, opublikowany w “Panaceum”
- “Medycyna w Słowach i Obrazach” – cykl artykułów w Panaceum
- “Medyczne podróże czasie i przestrzeni” – cykl artykułów, który ukazuje się nadal na łamach Panaceum.
- “Historia Medycyny” – cykl artykułów w Służbie Zdrowia
- “Lajfstajl po łódzku” – cykl artykułów o zdrowiu w Ziemi Łódzkiej
Artykuły (linki do wybranych źródeł)
- Gazeta Polska Codziennie Dodatek Łódzki
- Panaceum
- Służba Zdrowia
- Dziennik Łódzki
Prace naukowe
52 prace naukowe (w tym współautorskie) – lista znajduje się tutaj: Publikacje Naukowe
Blogi
- Centrum Słowa
- W labiryncie medycyny
- BlogPress
- Po Prostu
- Pióro i Stetoskop
- Tu, gdzie śpią zegary
- Opowieści Wędrowne
Czy to wszystko? Nie sądzę. A ile jeszcze w planach! I tej wersji się trzymajmy. 🙂
Niewinny kwiat owocu nie wyda
Bogumiła Mirosławska